Elitna ukrajinska jedinica dronova uništila je desetke “prioritetnih ciljeva” napadajući ruske snage dok spavaju, otkriva The Times. Aerorozvidka, specijalizirana jedinica za zračno izviđanje unutar vojske, od početka invazije uništava tenkove, zapovjedne kamione i vozila s elektroničkom opremom.
“Napadamo noću, kada Rusi spavaju”, rekao je Yaroslav Honchar, zapovjednik jedinice prekaljene u borbi, iz svoje operativne baze u Kijevu.
Ruske snage su statične kad padne noć, objasnio je, jer ih strah od ukrajinskog granatiranja prisiljava da skrivaju tenkove u selima između kuća, znajući da konvencionalna artiljerija ne može riskirati da pogodi civile.
No, nepokretni konvoji glavne su mete Aerorozvidke, koja ima 50 odreda stručnih pilota dronova.
Koristeći teške dronove oktokoptere koji su modificirani da bacaju protutenkovske granate i da vide termalnim kamerama, tama je njihova najveća prednost.
“Noću je nemoguće vidjeti naše dronove”, rekao je vojnik Aerorozvidke, koji je iz sigurnosnih razloga zamolio da se ne objavljuje njegovo ime. “Tražimo posebno najvrjedniji kamion u konvoju i onda ga precizno pogađamo i možemo to učiniti jako dobro s vrlo niskom kolateralnom štetom – čak i u selima je to moguće. Noću se možete približiti mnogo bliže.”
Njihova se flota kreće od jeftinih komercijalnih dronova do njihove najvažnije imovine: teških, prilagođenih oktokoptera koje održavaju interni inženjeri.
Model R18 je dragulj njihovog arsenala, može se pohvaliti dometom od 4 km, vremenom leta od 40 minuta i kapacitetom za bacanje bombi od 5 kg koje uništavaju ruski oklop. Smatra se najboljom napravom Ukrajinaca za noćne operacije, može izvoditi precizno izviđanje i izravnu artiljerijsku vatru te bacati eksploziv na tenkove i kamione za elektroničko ratovanje.
Još jedan dron koji koristi jedinica je PD-1, izviđački uređaj koji može lebdjeti u zraku osam sati.
Timovi izvode oko 300 misija svaki dan kako bi pomogli u prikupljanju informacija Aerorozvidkinog naprednog obavještajnog sistema Delta koji podržava NATO, a koji identificira ciljeve visokog prioriteta za njihovu ograničenu zalihu bombi. Koordinate se daju ubojitim odredima koji se noću dižu u nebo.
Osim što koristi javne komunikacijske kanale na kojima su se stotine civilnih letača dronova mobilizirale kako bi potisnule snage predsjednika Putina, Aerorozvidka se oslanja na siguran satelitski sistem Starlink koji im je donirao Elon Musk. Jedinicu su osnovali entuzijasti modela aviona 2014., no od uspjeha u operacijama protiv ruskih snaga na Krimu integrirana je u ukrajinski glavni štab.
Mnogi uređaji se vraćaju u Aerorozvidkinu bazu oštećeni od ruskih pušaka i jedinici su hitno potrebni dijelovi, posebno noćni vid i termalne kamere.
Tokom proteklih dvije sedmice pristaše iz cijele Evrope slale su dijelove za dronove i drugu opremu, uključujući 3D printere koji se mogu koristiti za izradu eksplozivnih naprava i popravak oštećenih uređaja.
Britanski građani odazvali su se pozivu i u procesu su stvaranja izravne opskrbe Ukrajine. Stručnjaci za dronove izgradili su obavještajni sistem NATO standarda koji je sposoban nadzirati kretanje Rusa i koordinirati precizne zračne napade na njihove položaje (piše Charlie Parker).
Delta, koju je stvorila ukrajinska zračna izviđačka jedinica Aerorozvidka, prikuplja podatke sa satelita, senzore na bojištu, izviđanje dronova, radio presretanja i intervjue s ljudima na okupiranom teritoriju.
Omogućuje praćenje vojnih kretanja u zoni sukoba na zaslonu, prikazujući podatke na interaktivnoj karti koju vojni čelnici mogu koristiti za “svijest o situaciji” i planiranje. Čelnici jedinice koriste sistem za koordinaciju bombardiranja dronovima na ruske ciljeve, uključujući tenkovske konvoje.
“Imamo interni tim razvijača vojnog softvera koji slijede NATO standard za razvoj našeg sistema situacijske svijesti”, rekao je čelnik Aerorozvidke za The Times. Dodao je: “Na temelju informacija šaljemo naših 50 timova na terenu da ili pogode identificirane mete ili dodatno izvide neke posebne parametre. Ili da svojim “očima” navode artiljeriju – oni koordiniraju artiljerijsku vatru.”
Zbog nestanka struje i problema s internetskom vezom u dijelovima Ukrajine kao posljedica ruskih napada, Aerorozvidka se okrenula alternativnim metodama.
Njegovi najsofisticiraniji dronovi povezani su pomoću Starlinka, sistema koji je donirao Elon Musk koji koristi satelite u niskoj orbiti kako bi omogućio aktivnosti “visoke brzine prenosa podataka”. “Koristimo opremu Starlink i povezujemo tim dronova s našim artiljerijskim timom”, rekao je časnik.
“Ako koristimo dron s toplinskim vidom noću, dron se mora povezati preko Starlinka s tipom iz artiljerije i stvoriti akviziciju cilja.”
Delta se pokazala toliko uspješnom protiv Rusije na Krimu da je ukrajinske oficire NATO obučio da je koriste zajedno s tehnikama zapovijedanja i kontrole bojišnice u zapadnom stilu. Sistem pomaže transformirati način na koji jedinice otkrivaju i reagiraju na promjene na bojnom polju.
Raport.ba
0 Comments