fbpx

Duvnjak objavio popis blokada i opstrukcija

by | velj 7, 2022 | 0 comments

Delegat iz bošnjačkog kluba u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Jasmin Duvnjak uputio je odgovor na pitanje vezano za funkcioniranje Doma naroda i popis blokada koje su izazvale duboku političku krizu, a koje je na posljednjoj sjednici Doma naroda uputio predsjednik Kluba izaslanika hrvatskog naroda Ivo Tadić.

 

Kako navodi Duvnjak, pod punom političkom odgovornošću i „bez ambicije da ovo pretvorim u polemički poligon i dodatno zaoštrim političke odnose, što nije u interesu ni naroda ni građana koje predstavljamo“ kao odgovor je naveo „popis blokada i opstrukcija koje su izazvale političku krizu“.

 

Među blokadama i opstrukcijama koje smatra političkim udarom na izvršnu vlast Duvnjak je posebno izdvojio sprječavanje implementacije izbornih rezultata sa Općih izbora 2018. od HDZ-a i partnerskih stranaka.

 

-U političkoj i parlamentarnoj teoriji i praksi zapadnih demokratija nije zabilježen slučaj da se nakon održanih izbora ne implementiraju rezultati kroz izbor nove vlade. Brutalno je pogažena volja građana FBiH. Vi koji blokirate i ne krijete da je to dio vaših političkih taktika i strategija. Pravo pitanje za pravosudne institucije naše zemlje jeste da li u ovim blokadama ima obilježja krivičnih djela zloupotrebe položaja, ovlasti ili čak podrivanja ustavnog poretka, navodi Duvnjak.

 

Kao politički udar na sudsku vlast naveo je blokadu popunjavanja Ustavnog suda FBiH, od strane predsjednika FBIH Marinka Čavare, iako su, kako ističe, sve procedure popunjavanja u skladu sa Zakonom o VSTV-u završene prije tri godine.

 

Politički udar na zakonodavnu vlast Duvnjak ilustrira time što je Dom naroda po pitanju produktivnosti i efikasnosti u značajnom zaostatku u odnosu na Predstavnički dom.

 

-Samo u aktuelnom mandatu 2018-2022. Predstavnički dom je usvojio 147 akata više od Doma naroda, i to 42 prijedloga i nacrta zakona, 60 izvještaja različitih institucija, 22 informacije, šest odluka, šest programa, četiri strategije i sedam drugih dokumenata. Kada ovim brojkama dodamo neusvojene i zaustavljene akte iz ranijih mandata, onda je statistika još poraznija. Sumarno, ukupni zaostatak iznosi oko 250 akata. Dom naroda s obzirom na sastav, strukturu i nadležnosti postao je „usko grlo“ u zakonodavnom postupku, mnogo usporava i neopravdano koči mnoge društvene i političke procese, te određena imenovanja i izbore, navodi Duvnjak.

 

Dodaje da je ponekad je teško razlučiti kada i koliko ima smišljenih opstrukcija poput ovih vezanih za blokade u funkcionisanju izvršne i sudske vlasti, kada se radi o blokadama u kojima Dom naroda postaje instrument za političke ucjene i potkusurivanja, a kada jednostavno nema funkcionalne i efikasne parlamentarne većine koja bi pokazala odgovornost spram svih građana Federacije BiH.

 

-Ovdje ne leži apsolutno samo vaša odgovornost, ali složit ćete se da ovako koncipiran parlamentarni sistem je izvor raznih blokada i nerada koji šteti svim građanima, dodaje Duvnjak.

 

On u svom, kako navodi odgovoru na pitanje predsjednik Kluba izaslanika hrvatskog naroda Ive Tadića navodi da se u cilju bolje propulzivnosti, jačanja odgovornosti i djelotvornosti Parlamenta FBiH moraju reducirati nadležnosti i skratiti postupci usvajanja akata u Domu naroda.

 

-Zaštita pitanja od vitalnog nacionalnog interesa trebala bi dominirati u radu ovog Doma, međutim to nije slučaj, zbog široko postavljenih zakonodavnih ingerencija, kao i zbog blokade popunjavanja Ustavnog suda FBiH od strane predsjednika Federacije BiH Marinka Čavare. Zbog navedene blokade ne može funkcionisati Vijeće za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa, tako da akti u kojima bi moglo biti prepoznato ugrožavanje vitalnog nacionalnog interesa ne mogu ni ići na mehanizam provjere. Ovdje oni koji se zaklinju u kolektivna prava i tzv. legitimno predstavljanje na bezobziran način izigravaju mogućnosti demokratske i ustavne zaštite prava i interesa svih naroda i građana Federacije BiH, navodi Duvnjak u odgovoru Tadiću koje je dostavljeno i medijima.

 

 

(Vijesti.ba / FENA)

0 Comments

Objavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

POPULARNO