Politički analitičar Žarko Papić za „Avaz“ je ocijenio zaključke Hrvatskog narodnog sabora (HNS) kao neprihvatljive.
Poručio je da je ovo u tradiciji hrvatskog nacionalizma u BiH koji je, historijski gledano, “uvijek težio podjelama pa, ako ne može uzeti cijelu BiH, onda da barem uzme dio”.
– Svrha zaključaka je taktički pritisak da bi se izvršila izmjena Izbornog zakona, ali imaju i dugoročnu strategiju. Zbog toga je bitno umiriti i stabilizovati situaciju u BiH, a to SAD i Evropska unija pokušavaju uraditi – navodi Papić.
Sedmi zaključak znači treći entitet
Papić smatra da sedmi zaključak, uvijen u ljepše retoričko pakovanje, podrazumijeva treći entitet.
– Jedina kritika HNS-u među strankama s hrvatskim predznakom je od Hrvatske republikanske stranke, koja je još radikalnija od njih, a gdje oni, pojednostavljeno rečeno, govore: „Sram ih bilo zato što Čović nije odmah proglasio treći entitet” – kaže Papić.
Smatra da svako ko radi na destabilizaciji BiH radi ujedno i za ruske interese, jer njima odgovara nestabilna BiH da bi bila i u zapadnom dvorištu neka gužva, a ne samo u njihovom i ukrajinskom.
Ističe da postoje tri uzroka ovakvog ponašanja HNS-a.
– Prvo je to da dejtonska arhitektura BiH nije savršena, ali je dovoljno dobra da se političkim aktivnostima krene na jačanje zemlje nezavisno od administrativnih podjela. To je potpuno izostalo poslije rata. Krajevi s hrvatskim stanovništvom ostavljeni su HDZ-u, a Bh. blok nikad nije ulazio u te sredine, razumijevajući ljude i njihove interese i radeći na jedinstvu BiH – kaže Papić.
“Projekat Željko Komšić”
Navodi da je drugi razlog ovakvog ponašanja HNS-a „projekt Željko Komšić“.
– U dva mandata izabran je prema istom Izbornom zakonu i nije bilo drame, ali 2018. godine se dramatizuje situacija, jer ovaj put izbor Komšića nije incident, nego iza njegovog izbora stoji koncept ukidanja konstitutivnosti. Zbog toga se nakon izbora odmah traži novi Izborni zakon, a onda se blokira Federacija BiH – objašnjava Papić.
Ističe da se sve može posmatrati i kroz nove geopolitičke okolnosti.
– Lako je uočiti da se kriza na istoku Evrope na neki način reflektuje i na BiH. Svi koji su nezadovoljni, dakle separatizam u RS i HNS-ov pokušaj, dramatizuju situaciju pokušavajući trgovati geopolitičkom krizom, jer čitav svijet ima uperene oči prema drugom kraju svijeta. BiH bi se mogla naći u situaciji sitnog potkusurivanja velikih sila – zaključuje Papić.
0 Comments