fbpx

Svjedočenja o genocidu u Srebrenici postala dijelom arhive globalne Fondacije Shoah

by | velj 11, 2022 | 0 comments

U Memorijalnom centru Srebrenica su navedenu fondaciju predstavili kao globalno vodećom u očuvanju usmene historije te da je jedna od ključnih institucija sjećanja na holokaust. Kako je navedeno, pilot-zbirka od 20 svjedočanstva je postala dio ovog arhiva.

 

Izvršna direktorica Fondacije USC Shoah Kori Street je naglasila važnost prve kolekcije u arhivu, koja će se fokusirati na rat i genocid u Bosni i Hercegovini.

 

“Genocid u Srebrenici ostaje moralna mrlja u Evropi, masovno ubistvo počinjeno u centru kontinenta 50 godina nakon što se svijet zavjetovao: ‘Nikad više’. Čuvanje ovih glasova u Arhivu vizuelne istorije odaje počast žrtvama i pruža mogućnosti za istraživanje i obrazovanje o ovom relativno nedavnom primjeru genocida”, poručila je Street.

 

Na web stranici fondacije je obrazloženo o kakvim svjedočanjima je riječ.

 

“Svjedočenja preživjelih i svjedoka prvog genocida, koji se desio na evropskom tlu nakon Drugog svjetskog rata, snimio je Memorijalni centar Srebrenica i pokriva živote sagovornika prije, za vrijeme i nakon rata, s posebnim naglaskom na njihova iskustva tokom rata i genocida u Srebrenici. Novo partnerstvo između Fondacije USC Shoah i Memorijalnog centra Srebrenica je veliki korak u stvaranju prostora za preživjele genocida u Srebrenici kako bi podijelili svoja iskustva i educirali druge na globalnoj razini”, istaknuto je na web stranici Fondacije Shoah.

 

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić je izjavio da partnerstvo s ovom fondacijom i uključivanje svjedočenja preživjelih genocida u Srebrenicu u spomenuti arhiv dolazi u kritičnom trenutku.

 

“U eri društava poricanja i postistine, ovi pojedinačni narativi uvijek su snažan saveznik pred onima koji žele da se bore protiv revizionizma”, ukazao je Suljagić.

 

Najavljeno je da će u narednim mjesecima prvih 20 svjedočanstava biti indeksirano, što je, kako je istaknuto, zamršen proces kojim će tim posebno obučenih stručnjaka u Bosni i Hercegovini dodijeliti termine iz arhivskog tezaurusa ključnih riječi za više od 60.000 ključnih riječi svakom minutu svjedočenja.

 

Napomenuto je da je ovaj arhiv svjetski lider u arhivskom prikupljanju, čuvanju i pristupu svjedočenjima vezanim za holokaust i druge zločine protiv čovječnosti.

 

“Više od 55.000 izvještaja iz prve ruke o masovnim zločinima koji se protežu više od 100 godina indeksirani su ključnim riječima, uključujući geografske lokacije, vremenske periode te su dostupni istraživačima, edukatorima, članovima porodica i javnosti”, naglašeno je.

 

Dr. Badema Pitić, istraživačica-saradnica u Fondaciji USC Shoah, je rekla da će svjedočenje preživjelih genocida u Srebrenici u arhivu “ne samo osigurati njihovo očuvanje i zastupljenost uz druge događaje u arhivi, već će i popuniti prazninu u istraživanju na ovu temu”. Pitić je dala, kako je saopćeno, izuzetan doprinos u ostvarenju saradnje između ove dvije institucije.

 

“Koristim ovu priliku da zahvalim cijelom timu Fondacije USC Shoah na povjerenju, ali i cijelom timu Memorijalnog centra Srebrenica koji je bio uključen u proces dogovora ovog partnerstva i realizaciju indeksiranja: Hasanu Hasanoviću, Mahiru Omeroviću, Amini Žigi, Misali Muharemović, Eldini Halilović, Neinu Mustafiću, Elvisu Sejdinoviću, Dennisu Miskiću, Džanumi Džinić, Moniki Green, Enesu Softiću, Almasi Salihović, Ahmedinu Đoziću, Redžepu Ustiću, Nedimu Jahiću i Zlatanu Hajlovcu te svima koji su u različitim momentima dali doprinos ostvarenju ove priče”, poručio je direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić.

 

Pored toga što će se trajno čuvati u arhivu vizuelne historije, svjedočanstva iz ove zbirke će također biti predstavljena na IWitness, nagrađivanoj obrazovnoj web stranici Fondacije USC Shoah, koja pruža nastavnicima i studentima pristup, resurse i alate za integraciju svjedočenja u nastavni plan i program i obrazovanje, saopćili su iz Memorijalnog centra Srebrenica.

 

 

0 Comments

Objavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

POPULARNO