U Vladi Tuzlanskog kantona, koju je predvodio SDP-ov premijer Kadrija Hodžić, Naša stranka je, shodno ranijem dogovoru koalicijskih partnera, imala Kantonalno ministarstvo pravosuđa i uprave na čijem čelu se nalazila Una Harčin te Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice koji je predvodio Zvjezdan Karadžin. Tu su također još i dvije skupštinske zastupnice Mirela Trepanić-Grbešić i Amra Nadarević-Vodenčarević.
Povodom današnjeg pada Kantonalne vlade, koji je iniciran od Stranke demokratske akcije (SDA), predstavnici Kantonalnog odbora Naše stranke održali su konferenciju za medije, za vrijeme koje su rezimirali rad svojih članova u sada već bivšoj vlasti, ali i ukazali na razloge dešavanja u Skupštini TK.
“U situaciji kada je apsolutno destabilizirana naša zemlja i kada smo na ivici rata, našem kantonu kojeg pokušavamao u posljednje vrijeme stabilizirati, uz namicanje dodatnih prihoda, nije trebala dodatna destabilizacija kroz smjenu vlasti. Ali, opozicija ima svoje razloge. Oni su sada pozicija i smatram da mi sada možemo samo razmišljati o tome da li će oni dovoljno dobro i brzo odreagovati da dalje ne destabiliziraju ovu situaciju”, kazao je predsjednik Kantonalnog odbora Naše stranke u Tuzli Zvjezdan Karadžin.
Karadžin je dodao da je ministarstvo na čijem se čelu nalazio, oživjelo ideju regionalne deponije, jezero Šićki brod od deponije šljake pretvorilo je u zonu sporta i rekreacije, usvojilo je prostorni plan kojim je odblokiran razvoj privrede, novčano je pomoglo građanima prilikom kupovine peći za ekološki prihvatljiva goriva, uz pokretanje procesa otklanjanja opasnog otpada iz Tuzle.
Inače, iz Naše stranke nemaju nikakve primjedbe na model putem kojeg je vlast smijenjena, izrazivši nadu da će pozitivni tokovi koje je sada već bivši saziv vlade pokrenuo, biti nastavljeni i od nove, koja zvanično treba biti uspostavljena.
Međutim, iz ove političke opcije, razlog za ekspresnu smjenu vide u reformskim koracima koji su napravljeni, posebno u segmentu borbe protiv korupcije.
Prema riječima sada već bivše ministrice pravosuđa i uprave i potpredsjednice Naše stranke Une Harčin, u domenu borbe protiv ove pošasti usvojen je Zakon o prijavljivanju, porijeklu i kontroli imovine izabranih dužnosnika, nosilaca izvršnih funkcija i savjetnika, a formiran je i Ured protiv korupcije.
“Razlog rušenja ove vlade i formiranja nove većine vidim u tome da se upravo ovi procesi žele zaustaviti. Nedavno smo u Kantonu Sarajevo imali priliku vidjeti da je Ured za borbu protiv korupcije podnio 47 krivičnih prijava koje se odnose na preduzeće GRAS, a njih pet se odnosi na bivše ministre, članove upravnih i nadzornih odbora koji su imali utjecaj na poslovanje tog preduzeća. Dakle, smatram da je strah od ovog ureda uzrok rušenja vlade”, kazala je Harčin.
Tokom konferencije za medije, skupštinske zastupnice Mirela Trepanić-Grbešić i Amra Nadarević-Vodenčarević, osvrnule su se na svoj dosadašnji rad, istaknuvši da su predložile niz inicijativa koje su usvojene i sa kojima se krenulo u realizaciju.
Neke od njih su ukidanje taksi za osnivanje firme ili obrta, vakcinacija protiv HPV virusa u cilju prevencije raka grlića maternice te nabavka opreme Ginekološko-akušerskoj klinici, Hematoonkologiji i dječijoj oftalmologiji.
Iz Naše stranke su pozvali novu vlast da nastave s provedbom projekata prethodne vlade, posebno naglasivši važnost implementacije inicijative kojom se predviđa novčana naknada za zaposelne, ali i nezaposlene porodilje u iznosu od hiljadu KM.
0 Comments